Rekordní obraz z mozaiky

Rekordní obraz z mozaiky

Petru Diblíkovi se natolik zalíbila stavebnice Mosaic Color, že se rozhodl vytvářet z ní velké mozaikové obrazy.

Takto pan Diblík vytvořil ojedinělé dílo - největší QR kód s rozměry 53 x 53 cm. Spojil dohromady 16 mřížek a do nich vytvořil, kterým se v zapsal do České knihy rekordů. Rekordman obraz, který je nyní k vidění v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově, skládal 41 dní. Kód se prolíná s jeho fotografií, která je viditelná pouhým okem, přičemž čitelnost čtečkou 2D kódů tím není omezená, což si mohou návštěvníci pelhřimovského muzea na svých chytrých telefonech vyzkoušet. Obsahem QR kódu je autorova vizitka včetně fotografie.

A co ke svému výkonu napsal pan Diblík na svých stránkách www.mozaikar.cz?

Minule jsem slíbil prozradit, s jakou mozaikou jsem překonal čtvrt miliónu čtverečků. Tak tedy, její název zní Kontakt Petr Diblík QR.
A to není všechno! Jak titulek příspěvku napovídá, zapsal jsem se se svým dílem do České databanky rekordů, kterou spravuje proslulá Agentura Dobrý den.
Rekord spočívá v množství informací, které jsou uložené v QR kódu poskládaném z mozaiky.
Dílo je kuriózní taky v tom, že se v něm prolínají 2 obrazy: QR kód a fotka.

Proč a jak to vzniklo

Před časem jsem se rozhodnul, že na svoje weby dám svou vizitku. Že to bude QR kód a že ho složím i z mozaiky, o tom nebylo pochyb. Ale přemýšlel jsem, čím kód vyšperkovat, aby nebyl tuctový. Po podrobném zkoumání technologie QR kódů jsem usoudil, že ho zkusím prolnout s fotkou. Naprogramoval jsem si k tomu „prolínač“ a světe div se, fungovalo to!

Další otázkou bylo, co všechno do kódu uložit, aby byl dostatečně velký pro „mixování“ s fotkou (udělat velký QR kód a nevyužít jeho kapacitu by bylo jako drbat se levou nohou za pravým uchem). A co nejlíp nafoukne textová data? Grafika. A jaká grafika patří do vizitky? Fotka člověka, o jehož vizitku jde. U mě konkrétně:

Jsa mozaikář, neměl jsem daleko k tomu, abych fotku obsaženou ve vizitce pojal jako další předlohu pro mozaiku. Její mozaikování si nechávám v záloze.

Nejdřív jsem zkoušel vytvořit vizitku pomocí webových služeb. Jenže ty buď nepodporovaly všechna požadovaná pole nebo ukládaly informace krkolomně. Tak jsem si nastudoval specifikace různých verzí formátu vCard a napsal vizitku sám.

Pak jsem z vizitky vygeneroval QR kód a jal se testovat. Vyzkoušel jsem asi 10 čteček kódů a jen jediná dokázala načíst z vizitky všechno včetně fotky: NeoReader. Tím pádem ji vřele doporučuju. Je dostupná pro všechny běžné platformy, zdarma.

Vypiplanou vizitku najdete na stránce Kontakt, a to jak v QR kódu, tak samostatně.

Vrhnul jsem se na skládání.

Když jsem namačkal všechnu černou a tmavě šedou…

…kód měl teoreticky jít načíst, pokud bude na světlém podkladě. Pochopitelně jsem to vyzkoušel a vzápětí jásal nad pozitivním výsledkem.
A když jsem pak zasázel i světle šedou a bílou…

…světlý podklad jsem už k přečtení kódu nepotřeboval a hlavně: bylo hotovo!
Celkem jsem skládal 41 po sobě jdoucích dní – pokaždé od několika minut do několika hodin.

Mozaika v číslech

  • rozměry mozaiky: 128×128 čtverečků, 53×53 cm
  • počet barev mozaiky: 4 (černá, tmavě šedá, světle šedá, bílá)
  • velikost QR: 125×125 modulů (verze 27)
  • dostupná kapacita QR: 1 465 bajtů
  • využitá kapacita QR: 100 %
  • parametry fotky ve vizitce: 80×80 bodů, 4 stupně šedi
  • příprava předlohy: únor–březen 2016
  • skládání: březen–duben 2016

Co s tím dál – rekord

Už dřív mě napadlo, že jednoho dne nejspíš složím něco rekordního.
Tahle mozaika byla horkým kandidátem.
Obrátil jsem se na Agenturu Dobrý den a nabídnul k registraci Nejobsáhlejší 2D kód z mozaiky (nikoliv „největší“, protože to by se dalo chápat jako 2D kód z velkých dílů).

Slovo dalo slovo a agentura pro mě na 19.5.2016 dohodla tiskovou konferenci přímo v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde taky došlo k oficiální registraci českého rekordu.
Hned na místě jsem dostal výtisk nádherné České knihy rekordů s oficiálním záznamem nového rekordu a taky certifikát o vytvoření českého rekordu.
Všechno probíhalo v příjemné atmosféře, za což lidem z agentury i zúčastněným novinářům moc děkuju!

Následně jsem dílo zapůjčil muzeu na léto.