Největší sbírky hraček na světě

Největší sbírky hraček na světě

Mnoho dětí sní o tom, že jednoho dne budou mít tu největší sbírku hraček. Byli jste také takoví? V průběhu dospívání vás to však pravděpodobně jako většinu dalších přešlo a svých pár nejmilejších kousků máte přinejlepším někde na poličce. Najdou se ale i tací, kteří svůj sen přetvořili v realitu. Pojďte se s námi podívat mezi nadšence, kteří se mohou pochlubit největšími sbírkami hraček na světě.

Někdo sbírá autíčka, panenky, vláčky nebo odznaky. Někdo svůj zájem upíná zase na hračky starožitné. Ať je to tak nebo tak, tyto sbírky zkrátka stojí za to!

Největší kolekce starožitných hraček

Přes 35 000 vzácných a starožitných hraček vlastní Jerrey Greene z amerického New Yorku. Všechny exponáty mají společné to, že pocházejí z období mezi roky 1850 a 1940. Sběratel má pravděpodobně velkou slabost pro ručně vyráběné vláčky, neboť ty tvoří většinu jeho sbírky.

Na historické hodnotě sbírce přidává také fakt, že mnoho kousků představuje miniatury skutečných nádraží a budov zničených při první a druhé světové válce.

Největší sbírka autíček

Tato sbírka to dotáhla dokonce do Guinnessovy knihy rekordů. Vlastní jí bývalý amatérský automobilový závodník Billy Karam, pocházející z Bejrůtu. Jeho obrovská kolekce čítá přes 30 000 miniaturních modelů autíček a 400 velmi detailně vytvořených dioramat.

Na své si přijdou především milovníci německých sportovních vozů Porsche, kterých ve sbírce najdete nejvíc.

JOJO

Hráli jste si jako malí s legendárním jojem? Vsadíme se, že ano. U doktora Johna Meisenheimera ale hraní přerostlo v celoživotní vášeň. Do dnešního dne jich vlastní přes neuvěřitelných 10 000. To mu také otevřelo dveře do Guinnessovy knihy rekordů.

Ve sbírce najdete mimo jiné historické jojo z roku 1790 nebo největší jojo na světě, které je velké jako dospělý člověk a musí se s ním manipulovat pomocí vysokozdvižného vozíku.

Česká sbírka

Abyste viděli jednu z největších soukromých sbírek na světě, nemusíte chodit daleko. V Muzeu hraček Ivana Steigera v Praze najdete až 6000 exponátů historických ale i populárních hraček. Naprostým sběratelským skvostem je tzv. plechová krajina s hadem. Jelikož se jedná o jediný předmět tohoto druhu na světě, je jeho cena nevyčíslitelná. Navíc byl oceněn medailí na první světové výstavě hraček v Londýně už roku 1851. Neuvěřitelné!

V Muzeu se dále vyskytují panenky Barbie nejrůznějších druhů, záhadný miniaturní parník ze dna jezera Lochness nebo funkční mechanické hračky z 19. a 20. století.

Sbírky hraček VISTA

Naše hračky jsou předmětem mnoha sbírek po celé České republice. Nejoblíbenější jsou stálice SEVA a MONTI SYSTEM. Na Facebooku jsme například nedávno dávali na obdiv sbírku modelů autíček MONTI SYSTEM pana Fanouše Švorce. Máte-li účet na Facebooku, podívejte se na tuto úžasnou sbírku zde. Další sbírky můžete najít například na tomto webu - http://www.trolejbus.cz/monti-system.htm.

Velmi zajímavá je také sbírka výrobků ze stavebnice SEVA, jež vlastní pan Pavel Žák - http://www.seva-navody.cz/
Všem sběratelům děkujeme za úžasnou podívanou!