5 nejprodávanějších hraček v historii

Některé hračky projdou testem času. Jiné se naopak stanou hitem doslova přes noc. Jedno však mají hračky v tomto žebříčku společné – jsou to legendy, se kterými si hrály děti po celém světě. A možná ani Vy a Vaše ratolesti nejste výjimkou.

Pojďme nyní zjistit, které hračky dosáhly statusu těch nejprodávanějších v historii!

1. Barbie

Tipovali jste správně? To, že je panenka Barbie tou vůbec nejprodávanější a nejrozpoznatelnější hračkou v historii možná ani není překvapení. Pokud to budeme chtít vyjádřit v číslech, její prodeje jdou do miliardy. Navíc, populární kultura by bez Barbie nebyla tím, čím je dnes. Můžeme proto předpokládat, že svůj post ještě dlouho neopustí.

2. Jojo

Hračky na styl JoJo s námi jsou již od starověku – konkrétně přes 2 500 let. Kolik jich tedy skutečně bylo vyrobeno, pravděpodobně nikdy nezjistíme… Můžeme si však být jisti, že se jedná o jednu z nejprodávanějších hraček v historii. V moderní společnosti jsou od roku 1928, kdy podnikatel Pedro Flores otevřel první továrnu vyrábějící JoJo v Kalifornii.

3. Figurky Transformers

Transformující se roboti jsou s námi od 80. let. Za úspěchem nestojí pouze jejich atraktivita, ale také celá řada komiksů a veleúspěšných hollywoodských filmů (filmů vzniklo celkem pět a společnost na nich vydělala 3,7 miliardy dolarů).

4. Hot Wheels

Tato naprostá klasika mezi modely autíček i hračkami obecně byla představena již v roce 1968 americkou společností Mattel. Firma těchto autíček vyprodukovala přes 4 miliardy v 11 000 variacích a 8 modelech. S Hot Wheels vyrostlo přes 41 miliónů lidí a průměrný sběratel vlastní až 1 550 autíček. To jsou statistiky, které jen tak něco nepřekoná.

5. Akční figurky Star Wars

Hvězdné války a jejich příběh jednoduše prodává. Mimo to, že George Lucas a spol. představili prostřednictvím Star Wars světu digitální filmové efekty, mají i další prvenství. Prodávání produktů na motivy filmů (hračky, trička…). To se předtím ve filmovém průmyslu bralo jako nevýdělečný krok. Dnes je to jedna z hlavních složek všech zisků.
Od roku 1978 do roku 1985 (uvedení první trilogie) prodala společnost Kellner až 300 miliónů akčních figurek na motivy Star Wars. A tento boom pokračuje dodnes.

Seva

Našim legendárním stavebnicím SEVA se povedl doslova husarský kousek. Nejenže byly nesmírně oblíbené mezi dětmi v tehdejší ČSSR, ale jejich odkaz jde hrdě až do současnosti. To je již více než 35 let! Jsou totiž oblíbené i mezi novou generací „stavitelů“, kterým potěšení z hraček, dnes již značky VISTA, předávají jejich rodiče či prarodiče. A víte, že na Vánoce 2016 figurovaly stavebnice SEVA ve své kategorii na nejprodávanějších pozicích největších e.shopů u nás?